Troki – zamek w Trokach

Zamek w Trokach
Zamek w Trokach

Zamek w Trokach – jedyny w Europie Wschodniej zamek na wyspie. Najstarsze części warowni pochodzą z XIV wieku. Twierdza znajduje się niecałe 30 kilometrów od Wilna.

Zamek na wyspie jeziora Galvė wybudowano na przełomie XIV i XV wieku, czyli za panowania wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta. Zamek był bardzo ważny z militarnego punktu widzenia, jednak po bitwie pod Grunwaldem zaczął tracić znaczenie wojskowe. Od tamtej pory zamek był używany jako letnia rezydencja królów, a potem – więzienie.

Twierdza popadła w ruinę po wojnie z Moskwą, około 1655 roku, podobnie jak drugi zamek w Trokach – dawny, położony na półwyspie, którego ruinami możemy spacerować do dziś. Pierwsze plany odbudowy zamku na wyspie to wiek XIX, jednak prace remontowe były często przerywane – wliczając długie przerwy, trwały one od roku 1935 do 1961-ego.

Część zamku zajmuje obecnie muzeum. Na zamku odbywają się również rekonstrukcje historyczne poświęcone średniowieczu.

Bardzo ciekawym miejscem w Trokach jest ulica Karaimska. Karaimi, to lud pochodzenia tureckiego, sprowadzony na Litwę przez Witolda. Przy ulicy pobudowane zostały tradycyjne domy Karaimów, z trzema oknami wychodzącymi na uliczkę – jednym dla Boga, drugim dla Witolda i trzecim dla domowników. Do dzisiaj w Trokach żyje około 200 Karaimów, znajduje się tu również ich świątynia – kienesa.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Baszta Giedymina
  2. Turystyczny przegląd Litwy
  3. Zamek Dolny