Rozrywka

Wilno jest bardzo dobrze przygotowane nawet na wybrednych turystów. W mieście odbywa się szereg imprez cyklicznych, między innymi:

  • Kaziuki (Kaziuko mugė). Wiosną w Wilnie odbywa się tradycyjny jarmark ku czci patrona Litwy św. Kazimierza, tzw. Kaziuki – jego korzenie sięgają początków XVII wieku. Jest tam miejsce i na prezentację oraz handel wyrobami rzemiosła ludowego, i na różne przyjemności dla szerokiej publiczności. Jarmark trwa kilka dni, w ostatnich latach stragany zajmują całe centrum miasta.
  • Wileńskie Targi Książki (Vilniaus knygų mugė). Z końcem lutego w pawilonach wystawienniczych Litexpo, w księgarniach i w placówkach kulturalnych odbywają się targi książki oraz imprezy towarzyszące. Można wówczas kupić przeróżne książki wydawane na Litwie oraz spotkać się ze znanymi pisarzami z całego świata.
  • Festiwal „Skamba skamba kankliai” (Grają, grają kankle). To międzynarodowy festiwal muzyki ludowej, jedna z największych tego typu imprez w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Odbywa się z końcem maja. Gromadzą się na nim zespoły śpiewacze i taneczne z różnych krajów europejskich.
  • Festiwal Wileński (Vilniaus festivalis). Ten festiwal muzyki poważnej odbywa się co rok i trwa przez cały czerwiec. W salach koncertowych i w kościołach rozbrzmiewa muzyka różnych epok, a wśród wykonawców są największe międzynarodowe sławy.
  • Festiwal Letni Św. Krzysztofa (Kristupo vasaros festivalis). To cały wachlarz imprez – swoisty karnawał muzyki i rozrywki (w tym pokazów sztucznych ogni), który trwa cały lipiec i sierpień. W jego trakcie można usłyszeć różne rodzaje i gatunki muzyki: od dawnej po elektroniczną i od etnicznej po eksperymentalną.
  • Dni Stolicy (Sostinės dienos). To największa impreza poświęcona Wilnu, odbywa się na przełomie sierpnia i września. W ramach Dni Stolicy odbywają się koncerty zespołów muzycznych, przedstawienia teatrów ulicznych, przeglądy filmów, pokazy akrobatyczne i performance. Festiwal odbywa się zwykle na alei Giedymina, na placach Katedralnym (Katedros) i Savivaldybės (Samorządu), w parku Zakret (Vingis), na dziedzińcu Domu Nauczyciela.
  • Vilnius Jazz. To międzynarodowy festiwal jazzu o 20-letniej tradycji i bardzo dobrej reputacji, odbywający się w Wilnie w połowie października. Zdaniem litewskich i obcych krytyków muzycznych, jest to festiwal, który wytycza nowe kierunki w muzyce jazzowej.

W Wilnie funkcjonuje dobrze zorganizowana baza do uprawiania sportu. Można tu bez problemu popływać, wynająć rowery, a w zimie pojeździć na łyżwach lub nartach. Wieczorem również może być bardzo ciekawie – kiedy zapada zmrok, cała Starówka jest pełna funkcjonujących klubów i barów, a one są pełne ludzi.

Wileńskie Targi Książki (Vilniaus knygų mugė). Z końcem lutego w pawilonach wystawienniczych Litexpo, w księgarniach i w placówkach kulturalnych odbywają się targi książki oraz imprezy towarzyszące. Można wówczas kupić przeróżne książki wydawane na Litwie oraz spotkać się ze znanymi pisarzami z całego świata.
Wiosna Filmowa (Kino pavasaris). Na przełomie marca i kwietnia odbywa się w Wilnie międzynarodowy festiwal filmowy, podczas którego w kinach można obejrzeć najnowsze filmy litewskie i ze świata oraz spotkać się z twórcami filmowymi.
Wiosna poetycka (Poezijos pavasaris). Maj to miesiąc międzynarodowego festiwalu poetyckiego, w czasie którego w różnych miejscach swoje wiersze czytają poeci litewscy i obcy, odbywają się publiczne dysputy o literaturze. Z końcem festiwalu ogłasza się nazwiska laureatów konkursu poetyckiego, a po nim wydaje się almanach poetycki.
Festiwal „Skamba skamba kankliai” (Grają, grają kankle). To międzynarodowy festiwal muzyki ludowej, jedna z największych tego typu imprez w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Odbywa się z końcem maja. Gromadzą się na nim zespoły śpiewacze i taneczne z różnych krajów europejskich.
Festiwal Wileński (Vilniaus festivalis). Ten festiwal muzyki poważnej odbywa się co rok i trwa przez cały czerwiec. W salach koncertowych i w kościołach rozbrzmiewa muzyka różnych epok, a wśród wykonawców są największe międzynarodowe sławy.
Festiwal Letni Św. Krzysztofa (Kristupo vasaros festivalis). To cały wachlarz imprez – swoisty karnawał muzyki i rozrywki (w tym pokazów sztucznych ogni), który trwa cały lipiec i sierpień. W jego trakcie można usłyszeć różne rodzaje i gatunki muzyki: od dawnej po elektroniczną i od etnicznej po eksperymentalną.
Dni Stolicy (Sostinės dienos). To największa impreza poświęcona Wilnu, odbywa się na przełomie sierpnia i września. W ramach Dni Stolicy odbywają się koncerty zespołów muzycznych, przedstawienia teatrów ulicznych, przeglądy filmów, pokazy akrobatyczne i performance. Festiwal odbywa się zwykle na alei Giedymina, na placach Katedralnym (Katedros) i Savivaldybės (Samorządu), w parku Zakret (Vingis), na dziedzińcu Domu Nauczyciela.
Vilnius Jazz. To międzynarodowy festiwal jazzu o 20-letniej tradycji i bardzo dobrej reputacji, odbywający się w Wilnie w połowie października. Zdaniem litewskich i obcych krytyków muzycznych, jest to festiwal, który wytycza nowe kierunki w muzyce jazzowej.