Turystyczny przegląd Litwy

Wybierając się na wakacje, zazwyczaj pierwsze, co nam przychodzi do głowy to nasze przepiękne Bałtyckie Morze i równie znamienite polskie góry – od Bieszczad po Sudety. Jak to jest, że większość naszych rodaków spędza wakacje w tym samym miejscu, a pozostałe, nieraz równie piękne zakątki, pozostają nieodwiedzone? Co zrobić, żeby to się zmieniło?

Zmienić standard podróżowania. Zrezygnuj z nadmorskich kurortów i odwiedź inne, mniej popularne miejsca, na przykład litewskie uzdrowisko Druskienniki albo nawet Wilno – przepiękną stolicę Litwy, która przecież jest tak bardzo związana z naszym rodzimym krajem.

Na Litwie, wydawałoby się, istnieje trochę inny świat. W ogóle państwa nadbałtyckie są słabiej zasiedlone i możemy tam przez długi okres jazdy szeroką drogą zobaczyć tylko nieliczne wsie, przy czym zjeżdżając z głównej trasy, zobaczymy krajobraz sprzed 50 a nawet 100 lat. Wioski, z których młodzież wyjeżdża do miast, a starsi techniki i rewolucji nie potrzebują, więc zostaje jak było.

Litwa to też niezwykłe zabytki i bardzo ważne miejsca historyczne. Np. położone niedaleko Wilna Troki, w których znajduje się jedyny chyba w Europie zamek na wyspie, bardzo duży zresztą zamek, zbudowany około XIV wieku. Samo Wilno również obfituje w zabytki, takie jak słynna Ostra Brama – sanktuarium Maryjne ze cudami słynącym obrazem. Nie można zapomnieć też o takich budowlach jak Uniwersytet Wileński – pierwsza taka instytucja we Wschodniej Europie, centrum myśli oświeceniowej i niepodległościowej dawnej Polski.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Kilka słów
  2. Troki – zamek w Trokach
  3. Wieża telewizyjna