Ratusz

Ratusz
Ratusz

Ratusz – monumentalna klasycystyczna budowla zbudowana w latach 1785–1799. Pierwszy ratusz istniał w Wilnie już za panowania Władysława Jagiełły. Była to gotycka budowla wyposażona w tzw. “atrybuty władzy”, czyli pręgierz (słup, przy którym biczowano złoczyńców), szubienicę i salę tortur.

Gotycki ratusz systematycznie niszczał. Po pożarze w 1749 roku został odrestaurowany. Pracami kierowali Jan Krzysztof Glaubitz i Tomasz Russeli. Obok ratusza powstała wtedy ośmioboczna wieża z zegarem, dzwonami i wiatrowskazem w kształcie Pogoni. Tamten ratusz został zniszczony w 1781 roku, gdy ta piękna wieża zwyczajnie się zawaliła. W latach 1781-83 budynek został odbudowany w aktualnej formie.

W czasach zaborów organizowano tu koncerty, potem przeznaczono budynek na teatr. 1-ego stycznia 1848 w Sali Wielkiej ratusza odbyła się prapremiera Halki Stanisława Moniuszki. W 1941 roku urządzono w nim muzeum sztuki; obecnie pełni rolę kulturalno-artystyczną i reprezentacyjną. W środku możemy oglądać między innymi piękną Salę Wielką oraz piwnice, niektóre jeszcze gotyckie, w których zgromadzono ocalałe przedmioty i urządzono muzeum ratusza.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Pałac Prezydencki
  2. Pałac w Werkach
  3. Wieża telewizyjna