Pałac w Werkach

Pałac w Werkach
Pałac w Werkach

Pałac w Werkach – przepiękna klasycystyczna budowla zaprojektowana przez Wawrzyńca Gucewicza. Budowę pałacu zarządził Władysław Jagiełło, który przeznaczył pierwszy drewniany budynek biskupom.

Pierwszy, drewniany pałac, został zbudowany w Werkach jako letnia rezydencja biskupów. Miejscowość Werki, położona niedaleko Wilna, jednocześnie otoczona malowniczą okolicą, spodobała się biskupom.

W roku 1658 miała tu miejsce bitwa pomiędzy siłami polskimi a Rosjanami. Można podejrzewać, że wówczas pałac został uszkodzony, ponieważ od tamtej pory zaczął podupadać. Pałac odbudowano na zlecenie biskupa Brzostowskiego, który ok. 1700 kazał rozebrać chylący się ku upadkowi dwór poprzedników i na jego miejscu wzniósł murowany, barokowy budynek na planie kwadratu, w którego rogach wybudowano cztery baszty. W 1705 biskup gościł w nim cara Piotra Wielkiego.

W 1762 biskupem wileńskim został Ignacy Jakub Massalski, wybitna postać ówczesnej sceny politycznej, między innymi przewodniczący Komisji Edukacji Narodowej. Massalski zarządził rozbiór zrujnowanego już barokowego pałacu. W jego miejscu zbudowano, pod kierownictwem Wawrzyńca Gucewicza,  bardzo okazały klasycystyczny pałac z dwiema oficynami i parkiem. Prace trwały do 1792, ale ostatecznie nie zdołano zrealizować projektu w całości z powodu zawirowań politycznych.

Burzliwe, XIX-wieczne losy pałacu i częste zmiany właściciela, znów doprowadziły do ruiny zarówno pałac, jak i park. Najprawdopodobniej około roku 1840 pałac w Werkach odkupił książę Ludwik Sayn-Wittgenstein-Sayn. Za jego sprawą powstał pałac, który możemy oglądać do dziś.

Dziś w środku mieści się Instytut Botaniki Litewskiej Akademii Nauk, można zwiedzać wnętrza urządzone w stylu XIX-wiecznym, między innymi piękną Wielką Salę. Ogromny niegdyś park liczy dzisiaj zaledwie 36 ha.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Pałac Prezydencki
  2. Pałac Chodkiewiczów
  3. Ratusz