Ostra Brama

Ostra Brama
Ostra Brama

Ostra Brama – niegdyś zwyczajna brama miejsca, obecnie miejsce kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej i jedyna istniejąca brama miejska Wilna. Ostra Brama, zwana wcześniej Miednicką, zbudowana na początku XVI wieku, jest, wraz z obrazem Madonny Ostrobramskiej, jednym z symboli Wilna.

Sama brama została zbudowana w stylu późnogotyckim pomiędzy 1503 a 1514 rokiem, jako część systemu obronnego miasta. Średniowieczna tradycja nakazywała umieszczać we wnękach w bramach święte obrazy. W takiej wnęce pierwotnie znajdował się wizerunek Madonny Wileńskiej. W XVII wieku obok Ostrej Bramy zbudowana została drewniana kapliczka i w niej umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej. Po pożarze wzniesiono murowaną kaplicę. Obecny wygląd w stylu późnego klasycyzmu nadany został kaplicy po rekonstrukcji w XIX wieku.

W kaplicy ostrobramskiej znajduje się cudami słynący obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej. Jest to jeden z najwybitniejszych renesansowych obrazów na Litwie. Wzorowany był na rycinach niderlandzkiego artysty Martina de Vosa. Od ponad trzystu lat obraz ostrobramski słynie z cudów. Był i jest on czczony i uważany za cudowny zarówno przez katolików, jak też przez wiernych prawosławnych i unitów. Znany jest na całym świecie, a jego kopie znajdują się w kościołach wielu krajów.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Katedra Wileńska
  2. Kościół Wniebowzięcia NMP
  3. Turystyczny przegląd Litwy