Litewskie Muzeum Narodowe

Litewskie Muzeum Narodowe
Litewskie Muzeum Narodowe

Litewskie Muzeum Narodowe – najstarsza i posiadająca najbardziej okazałe zbiory placówka muzealna na Litwie. Muzeum powstało na bazie Muzeum Historyczno-Etnograficznego.

W muzeum umieszczono bogate ekspozycje archeologiczne, etnograficzne i historyczne: od królewskich i magnackich portretów poprzez starą broń i sprzęty liturgiczne po zabytkowe przedmioty pochodzące z pierwszego wieku naszej ery.

Uwagę turystów z Polski zwraca portret Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz wykładany marmurem stolik, na którym ostatni król Rzeczpospolitej podpisał w Grodnie akt abdykacji po trzecim rozbiorze.

W środku możemy oglądać bogate zbiory portretów, między innymi wizerunki Lelewela, braci Śniadeckich, Dowkonta, Narbutta, Mickiewicza, Moniuszki, Ogińskiego oraz wystawy: zorganizowaną w 600 lecie bitwy pod Grunwaldem ekspozycję “In memory of  the victory at Grunwald”, jak i wystawy przedstawiające powstania listopadowe i styczniowe na Litwie i Żmudzi, historię Litwy w okresie międzywojennym i podczas okupacji Radzieckiej.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Dzielnica Zarzecze
  2. Baszta Giedymina
  3. Ratusz