Książki

“Przewodnik po Wilnie” :

Wydany przez Bibliotekę Gazety Wyborczej przewodnik po Wilnie, to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich turystów, pragnących odwiedzić stolicę Litwy i poznać jej niepowtarzalny klimat.

Przewodnik ukazuje pełne piękno Wilna zarówno współczesnego, pełnego techniki i rozrywki, jak i tego dawnego, po którym przechadzał się Adam Mickiewicz, a wcześniej Książę Witold. [czytaj dalej]

“Opisać Wilno” – Tomas Venclov :

Mieszkałem w tym mieście od dziesiątego do czterdziestego roku życia, potem długo byłem pewny, że nigdy go więcej nie zobaczę – co było dość ciężkim przeżyciem – ale ostatnio znów bywam w litewskiej stolicy tak często, że mogę uważać siebie za wilnianina. […] Wilno jest miastem niesamowicie przyciągającym, wręcz magicznym, a poza tym chaotycznym i dziwacznym – jego aurę najlepiej oddaje słowo bizarre, którego nie umiem przetłumaczyć. To samo odnosi się do jego zagmatwanej wielonarodowej historii. W stosunku do niej starałem się o jak największą bezstronność, ale chyba zauważalny jest w moim wykładzie punkt widzenia litewski. Sądzę, że zasługuje na poznanie i zrozumienie. – autor.

“Serce Litwy – Wilno” – Czesław Miłosz i Adam Bujak :

Dwaj wielcy artyści spotkali się w tym przedziwnym miejscu, któremu na imię Wilno. Siedzą razem na ławce, zmęczeni artystyczną włóczęgą po mieście i okolicach. Autorzy wspominają wierszem i prozą dawne lata, opisują urodę grodu Giedymina. Pójdźmy ich śladem, zobaczmy co ich tam urzekło i wzruszyło.

“Wilno” – Mieczysław Jackiewicz :

Album “Wilno”, w polskiej wersji językowej, ze zdjęciami autorstwa Jerzego Malinowskiego, opatrzonymi komentarzem prof. Mieczysława Jackiewicza. Zawiera fotografie miejsc najbardziej znanych w stolicy Litwy, jak również zakątków mniej popularnych, ale równie malowniczych. Ukazuje Wilno jako miejsce magiczne, miasto aniołów, miasto o wielu obliczach, pełne niespodzianek. Znakomity prezent dla tych, którzy chcą poczuć klimat tego miejsca oraz dla tych którzy chcą wrócić do swoich wspomnień z podróży.

“Wilno 1921 – 1944. Czasy i ludzie” – Stanisława Lewandowska :

Cechą specyficzną pracy, jej dużym walorem jest to, iż autorka wykorzystała swą wiedza, którą czerpie ze wspomnień, przeżyć osobistych, a które były jej udziałem. Dlatego tez zamieszcza wiele opisów, przytacza fakty, których nie można znaleźć w żadnych źródłach pisanych. W czasie lektury nasuwa się wniosek, iż autorce chodziło przede wszystkim o wydobycie, o pokazanie specyfiki Wilna, przedstawienie tego, co go wyróżniało wśród grona miast Drugiej Rzeczypospolitej. – recenzja prof. zw. dr. hab. Piotra Łossowskiego