Kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół Wniebowięcia NMP
Kościół Wniebowzięcia NMP

Kościół Wniebowzięcia NMP – wybudowany pierwotnie w stylu gotyckim w XIV-XV wieku dla zakonu franciszkanów. W XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym. Jest to prawdopodobnie najstarszy, lub drugi najstarszy – po kościele św. Mikołaja – kościół w Wilnie.

Konsekrowana około 1421 świątynia ma za sobą długie i burzliwe losy. Wybudowano ją dla Franciszkanów, którzy przybyli do Wilna jeszcze w czasach pogańskich. Później zakon i kościół zyskały na znaczeniu, by podczas wyprawy Napoleona zostać… magazynem na zboże. W Drugiej Rzeczpospolitej budynek znów pełnił funkcje sakralne, jednak po drugiej wojnie ponownie został zamknięty dla wiernych. Pełnił rozmaite funkcje, ale jako zabytek wciąż podupadał i niszczał

Świątynia jest trójnawową bazyliką, najdłuższą ze świątyń wileńskich. Do jej wnętrza prowadzi gotycki, ceglany portal.  W nawie południowej można zobaczyć sklepienia kryształowe. Na sklepieniu nawy głównej przetrwały fragmenty osiemnastowiecznych malowideł o. Franciszka Niemirowskiego.

W kościele cały czas trwa żmudna renowacja, ponieważ był on jednym z najbardziej zdewastowanych obiektów sakralnych w Wilnie.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Kościół św. Anny
  2. Kościół św. Mikołaja
  3. Pałac Chodkiewiczów