Kościół św. Franciszka i Bernarda

Kościół św. Franciszka i Bernarda
Kościół św. Franciszka i Bernarda

Kościół św. Franciszka i Bernarda – wybudowany w w stylu gotyckim w latach 1469-1500 dla zakonu bernardynów; później wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych gotyckich kościołów w stolicy Litwy.

Jak większość wileńskich świątyń, budowla ta sporo przecierpiała, głównie za sprawą Rosjan. W 1794 kościół i klasztor ucierpiały podczas oblężenia i ostrzału Wilna. Po powstaniu styczniowym zakonników przeniesiono, a budynki klasztorne zamieniono na koszary dla armii rosyjskiej. Za władzy sowieckiej kościół bernardynów był zamknięty i zamieniony w magazyn. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości wrócili tu zakonnicy franciszkanie.

Kościół robi wrażenie. To masywna budowla, która została zaprojektowana jako budynek sakralno-militarny – na północnej elewacji można dostrzec 19 strzelnic. Do gotyckiej architektury doskonale dopasowany został późniejszy siedemnastowieczny renesansowy fronton. Fresk na frontonie pochodzi już z dziewiętnastego wieku.

Wnętrze kościoła Bernardynów
Wnętrze kościoła Bernardynów

Wnętrze jest naprawdę przepiękne. Ogromne kolumny dzielą je na trzy przestronne nawy. Jako pierwsze w oczy rzucają się przepiękne sklepienia – krzyżowe, gwiaździste i kryształowe. To ostatnie możemy oglądać w w zakrystii – najstarszym budynku kompleksu, znajdującym się na południowym dziedzińcu kościoła. Można tam również zobaczyć XVI-wieczne, kute drzwi do skarbca.

Nieopodal kościoła w 1980 roku postawiono pomnik Adama Mickiewicza. Wokół monumentu ułożono płyty z płaskorzeźbami o tematyce z „Dziadów”, wykonane w latach 30-tych XX wieku przez Henryka Kunę.

pomnik Adama Mickiewicza dłuta Giedyminasa Jokubonisa. Dookoła leżą płyty z płaskorzeźbami o tematyce z „Dziadów”, wykonane w latach 30-tych XX wieku przez Henryka Kunę.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Kościół św. Anny
  2. Gruto Parkas
  3. Pałac Prezydencki