Gruto Parkas

Gruto Parkas
Gruto Parkas

Gruto parkas – to unikalne i jedyne w swoim rodzaju muzeum socrealizmu. W miejscowości Grutas, niedaleko Druskiennik, utworzono w 2001 roku nietypowy park, w którym przy ścieżce długości około 2 kilometrów ustawiono ponad 80 monumentalnych pomników, ukazujących radzieckich bohaterów i przywódców.

Zaraz po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, niemal wszystkie pomniki radzieckiej propagandy zostały usunięte z miejsc publicznych. Pomysł na ich zagospodarowanie, a nie tak jak w pozostałych republikach – zniszczenie, powstał w roku 1998. Park powstawał 3 lata, a 1 kwietnia 2001 nastąpiło oficjalne otwarcie.

Dziś znajduje się tam 86 marmurowych rzeźb, poustawianych losowo wzdłuż ładnie ulokowanej ścieżki, przy której znajdują się także wieżyczki strażnicze, przypominające te w łagrach. Ogromne propagandowe wizerunki robią wrażenie na odwiedzających, podobnie zresztą jak „izba pamięci”, w której wita nas rząd popiersi Lenina w bardzo różnych skalach.

Pomnik Lenina
Pomnik Lenina w parku Grutas

Spacer dwukilometrową ścieżką wśród wieżyczek strażniczych wyposażonych w megafony, z których płynie znana z filmów, „obozowa” muzyka, to bardzo ciekawe przeżycie. W Parku Grutas naprawdę można poczuć ducha epoki, a przechadzając się pod wieczór wśród monumentalnych towarzyszy Leninów i Stalinów, można poczuć ciarki na plecach.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Pałac w Werkach
  2. Turystyczny przegląd Litwy
  3. Baszta Giedymina