Dzielnica Zarzecze

Dzielnica Zarzecze
Dzielnica Zarzecze

Dzielnica Zarzecze – słynna wileńska republika artystów. Dzielnica, oddzielona od Starówki rzeką Wilejką, charakteryzuje się urokliwą zabudową i niepowtarzalnym, artystycznym klimatem stwarzanym między innymi przez przepiękne rzeźby – symbole.

Kiedy Zarzecze zaczęło powstawać, było to przedmieście zamieszkiwane przez biedotę i rzemieślników. Również za czasów sowieckich, dzielnica była zajmowana przez tzw. margines społeczny. Z biegiem czasu do zaniedbanych i… tanich domów zaczęli się sprowadzać artyści – wszak niedaleko znajdowała się Akademia Sztuk Pięknych.

Od tamtej pory Zarzecze rozwinęło się jako dzielnica sztuki, elitarna zarówno pod względem finansowym, jak i prestiżowym. Zarzecze jest jedną z najdroższych części Wilna. Organizowane są tu koncerty, wystawy, wieczory poetyckie, przedstawienia oraz inne ciekawe i oryginalne imprezy.

Zarzecze, często porównywane do paryskiego Monmartru, to nie tylko urokliwe, ale też oryginalne miejsce. Dzielnica ma własną konstytucję, hymn, rezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona – Anioła Zarzecza, którego rzeźba znajduje się na głównym placu. Są tu też dwa kościoły, cmentarz, siedem mostów. Konstytucja Republiki Zarzecza wypisana jest na murze i można ją przeczytać skręcając w ulicę Paupio.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Pałac Chodkiewiczów
  2. Baszta Giedymina
  3. Kilka słów