Baszta Giedymina

Baszta Giedymina
Baszta Giedymina

Baszta Giedymina – wzniesiona w 1409 roku, za panowania księcia Witolda, jedyna zachowana baszta górnego zamku w Wilnie. Dawniej była jedną z trzech wież wileńskiego zamku. W 1419 roku zamek spłonął. Później został odbudowany, jeszcze za panowania Witolda. Od czasów Aleksandra Jagiellończyka w zamku mieściła się ludwisarnia, czyli pracownia rzemieślnicza, w której odlewano przedmioty z brązu, miedzi, mosiądzu i spiżu, a w podziemia zajmowały lochy.

Zygmunt II August odnowił zamek i założył w nim swoją bibliotekę. Od 1655 roku, kiedy to zamek został zdobyty przez Rosjan, zaczął popadać w ruinę. Obecnie ostała się tylko wieża, zwana właśnie Basztą Giedymina, którą odremontowano dopiero w połowie XX wieku.

Od 1960 w środku znajduje się Muzeum Zamku Górnego, w którym można zobaczyć między innymi schemat bitwy pod Grunwaldem, krzyżackie sztandary i popiersie księcia Witolda. W muzeum zgromadzono również hełmy, zbroje, miecze i muszkiety oraz armaty i kule armatnie. Można w nim też obejrzeć makiety zamków oraz panoramiczny plan miasta z roku 1576. Na najwyższym piętrze mieści się taras obserwacyjny, z którego można podziwiać malowniczą panoramę Wilna. Od 1990, na szczycie wieży powiewa flaga suwerennej Litwy.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Troki – zamek w Trokach
  2. Zamek Dolny
  3. Ratusz