Aleja Giedymina

Aleja Giedymina
Aleja Giedymina

Aleja Giedymina – w latach międzywojennych ulica Mickiewicza, za okupacji sowieckiej nosiła imię Stalina, to najbardziej reprezentacyjna i jedna z najpiękniejszych ulic Wilna. Przy niej ulokowane są ważne instytucje państwowe, między innymi sejm, trybunał konstytucyjny i biblioteka narodowa.

Ulica powstała w 1863 roku. Już przed pierwszą wojną światową pobudowano przy niej piękne neorenesansowe i neogotyckie kamienice oraz siedziby banków, kasyno oficerskie i hotel George.

Aleja ciągnie się od Placu Katedralnego do Wilii i łączy wileńską Starówkę ze Zwierzyńcem. Jej obecna nazwa obowiązuje od 1989 roku – od kiedy Litwa znów jest niepodległa.

Obecny wygląd ulica uzyskała po drugiej wojnie światowej, kiedy to pobudowano tu gmachy Narodowego Teatru Dramatycznego, Samorządu Wileńskiego, Pałacu Rządu Republiki, Teatru Narodowego Opery i Baletu, Biblioteki Narodowej wreszcie Sejmu Litewskiego.

Aleja Giedymina jest obecnie jednym z najpopularniejszych miejsc w Wilnie, zarówno dla turystów, jak i dla stałych mieszkańców. Mieszczą się tu liczne restauracje, kawiarnie, sklepy i wspomniane instytucje publiczne.

Szukasz dobrego przewodnika po Wilnie? Wybierz najlepszy!

Równie ciekawe:

  1. Ulica Zamkowa (Pilies)
  2. Baszta Giedymina
  3. Troki – zamek w Trokach